szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Francia és amerikai kutatók kísérlete alapján úgy tűnik, életképes megoldás lehet egy fúziós reaktorban volfrámot használni. Mindez újabb lépéssel vitte közelebb az emberiséget a korlátlan energiához.

Új rekordot állított fel a francia Atomenergia-bizottság (CEA) által üzemeltetett volfrámbetétes fúziós reaktor – közölte a szerkezet működtetésében és fejlesztésében résztvevő, a plazmafizikai és magfúziós tudományokkal foglalkozó amerikai kutatólaboratórium, a Princeton Plasma Physics Laboratory (PPPL). A szakembereknek sikerült hat percen át fenntartani az energia előállításához szükséges plazmát, miközben az 1,15 GJ (Gigajoule) energiával bírt. Ez 15 százalékkal több mint az eddigi kísérleteknél elért legjobb eredmény, maga a plazma pedig kétszer sűrűbb volt a korábbiaknál – számolt be róla az Interesting Engineering.

Mindez nagyon komoly lépés afelé, hogy a jövőben korlátlan energiaforráshoz jusson az emberiség. A fúziós reaktorokban a hagyományos atomerőművekkel ellentétben nem keletkezik atomhulladék, így a működése jóval biztonságosabb és környezetkímélőbb. Az energiaforrás ráadásul tetszés szerint ki- és bekapcsolható.

Japán bekapcsolta a fúziós erőművet, az segíthet korlátlan energiához jutni

Japán több mint 15 éve dolgozik a JT-60SA nevű erőművén, most végre sikerült vele plazmát előállítani. Az eredmények az európai ITER-projektnek is jól jöhetnek.

A tokmakként ismert, fánk alakú reaktorban a tudósok olyan reakciókörülményeket hoztak létre, ami hasonlít ahhoz, ami a Napban is zajlik. A hidrogént 50 millió Celsius-fokra hevítették fel, így létrejött az anyag negyedik halmazállapota, a plazma.

A technológia legnagyobb kihívása, hogy miként lehet több energiát kinyerni a reakcióból, mint amennyire a plazma előállításához szükség van. Ennek egyik módja lehet az, ha a reaktor belsejében volfrámot használnak. A CEA a mostani kísérletben azt vizsgálta, hogy mennyire életképes ez a megoldás.

A beszámoló szerint a korábbi kísérletek során a reaktor belsejét grafit borította, amivel ugyan könnyebb dolgozni, ám a nagyobb méretű reaktoroknál részben a falakba zárja a működéshez szükséges üzemanyagot. A volfrámmal nincs ilyen gond, ám könnyebben lehűtheti a plazmát, ami miatt kevesebb energiát lehet belőle kinyerni.

100 másodpercig hétszer forróbban izzott a koreai mesterséges Nap, mint az igazi Nap magja

Újabb rekordot ért el a dél-koreai KSTAR kísérleti fúziós reaktor. Üzemeltetőinek célja, hogy 2026-ra sikerüljön a mostaninál is háromszor jobb eredményt elérni.

Luis Delgado-Aparicio, a PPPL kutatója szerint a két anyaggal kísérletezni olyan, mintha egy házi macskát és egy vad oroszlánt szeretnénk egyformán megsimogatni.

A kutatók a mérésekhez egy átalakított detektort használtak, hogy minél pontosabb eredményt kapjanak a kísérletről. Kiderült, hogy a központi elektron nagyon stabil állapotban volt, a plazmában pedig 15 százalékkal több volt az energia, mint amit a korábbi mérések mutattak. A pontos eredményeiket a kutatók a következő hetekben teszik közzé, de az már most látszik, hogy a volfrámos fúziós erőmű működtetése – ha kihívásokkal teli is, de – életképes megoldás lehet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.